Hydroizolácie plochých striech
Plochá strecha hotové nešťastie?
V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch zavítala do slovenskej architektúry staronová móda a začali sa stavať domy s plochými strechami.
Na tom by nebolo nič zlé, domov s plochými strechami je po celom svete viac ako dosť, od tých našich sa však odlišujú v zásade v dvoch aspektoch. V podnebí v akom sa obvykle takéto domy stavajú a v detaile prevedenia stavby.
Domy s plochými strechami, ktoré slúžia napríklad aj ako terasa nájdeme väčšinou v suchších a teplejších oblastiach, napríklad v Stredomorí, vo vnútrozemí Španielska, na Blízkom východe, alebo napríklad aj v južnej časti Spojených štátov. V krajinách, kde majú pol roka na strechách záľahy snehu, kde často prší a rozhodne by terasu počas väčšiny roka na streche neocenili, domy s plochými strechami nenájdeme. V našich zemepisných šírkach sú výhody a nevýhody plochej strechy značne diskutabilné a predovšetkým vďaka nekvalitným prevedeniam z rokov minulých je tento spôsob riešenia strechy domu skôr v nemilosti. Áno, z hľadiska architekta predstavuje plochá strecha vzrušujúcu výzvu, ktorá obyvateľom domu môže otvárať nové pohľady a nový rozmer ich života, pravda, iba dovtedy kým im cez izoláciu nezačnú zatekať spodné poschodia. Ploché strechy sa ešte v 90 tych rokoch pokrývali asfaltobetónovými pásmi, ktoré neboli príliš pružné a preto sa pri veľkých zmenách teplôt vytvárali trhliny, alebo pľuzgiere. Cez tie potom mohla vnikať voda ďalej do konštrukcie strechy. Jednotlivé pásy sa vyrábali z niekoľkých vrstiev a nosných vložiek, s ktorých technickými vlastnosťami si nebol v podstate nikto na čistom, čo rovnako viedlo k poškodzovaniu povrchu strechy. Fóliové hydroizolácie tiež nepredstavovali ideálny spôsob ako plochú strechu ochrániť. Zvykli sa zmršťovať, časom sa stávali krehkými a problémy nastávali aj v prevedení ich spojov, ktoré boli buď netesné, alebo sa trhali, či lámali. Rovnako nastávali aj problémy pri zatepľovaní plochých striech a materiály, ktoré sa tieto účely používali boli buď zastaralé, alebo technicky nevyhovujúce a projektanti, ktorí strechy navrhovali nemali príliš veľké skúsenosti a navyše ani vhodné materiály, z ktorých by sa dalo vyberať.
V súčasnosti je už na trhu dostatočné množstvo spoľahlivých hydroizolačných materiálov a podporných materiálov, ako sú zatepľovacie komponenty a lepidlá, pravda, väčšina z nich sa dováža zo zahraničia a ich ceny sú preto pomerne vysoké. Ak ste sa rozhodli pre dom s plochou strechou, alebo si potrebujete dať opraviť svoju starú plochú strechu, potom hľadajte firmu, ktorá sa na tieto náročné práce špecializuje. Pracovníci firmy by vám mali poskytnúť odpovede na všetky otázky a vykonať obhliadku poškodenej, alebo novej strechy. Informujte sa na referencie firmy a unúvajte sa zájsť pozrieť si výsledok ich práce. Dôležité je, aby firma používala tie najspoľahlivejšie materiály – čo pravda, laik pozná iba veľmi ťažko a dokázala zabezpečiť aj zateplenie strechy, klampiarske doplnkové práce, oplechovanie okrajov strechy, zvod vody, odkvapové systémy a ďalšie dôležité detaily.